T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
SİNOP HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


Seyrüsefer Hizmetleri

Seyrüsefer hizmetleri ATC (yaklaşma ve kule) ve AIM üniteleri tarafından yürütülmektedir.

ATC (Air Traffic Control):

Sinop Hava Trafik Kontrol Ünitesi, meydan referans noktası (ARP) merkez olmak üzere  10 NM yarıçapında ve yerden yüksekliği uçuş seviyesi FL240'a kadar olan sahada manuel yaklaşma ve kule hizmeti vermektedir. Birimimizde 5 hava trafik kontrolörü görev yapmaktadır.

ILS/DME marifetiyle tek pistten olmak üzere RNAV, VOR/DME, NDB/DME ve VOR/NDB yaklaşmaları yapılmaktadır. Ayrıca sisli ve kötü hava şartlarında uçakların emniyetli olarak yaklaşmasını sağlayan ILS/DME CATEGORY I yaklaşma sistemi mevcuttur. 

 

AIM (Aeronautical Information Management):

AIM'in görevi uluslararası hava seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini arttırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır.

AIM, uçuş planlarını kabul eder, permileri takip eder, kendisine ulaşan notam isteklerini kabul eder ve Esenboğa Notam ofisi ile temasa geçerek ilgili notamın yayımlanmasını sağlar. Bu notamları güncelleyerek saklar ve bu suretle ilgili uçuş personellerini ve pilotları notamlar hakkında uyararak bilgi verir. Yer hizmeti veren şirketlerin uçuşlarını da takip eder, gerekli yerlerde onları uyarır ve böylece ilgili uçuşların verimli, düzenli ve aksaksız bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Diğer görevlerinden biri de herhangi bir Kaza-Kırım, S.O.S. veya Emergency durumunda arama-kurtarma işlemlerini başlatarak ilgili otoritelere haber vermektir. AIM personeli bu hizmetleri ATC, AFTN ve yer hizmeti veren şirketlerle koordineli bir şekilde çalışarak yerine getirir.​ 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü